Co warto zobaczyć w Walencji? Moich 10 propozycji

Jadąc do Walencji spotkacie się z licznymi miejscami, które każdy będzie Wam polecał. Ze mną też tak było, jednak okazało się, iż nie wszystkie z nich wywarły na mnie wrażenie.

Oto subiektywna lista miejsc, które warto – moim zdaniem – odwiedzić w Walencji.

1. Katedra Seu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Graal

Część katedry – widok od strony Placa de la Virgen 

Katedra znajduje się przy Placa de la Reina (północna część) oraz Placa de la Virgen (południowa). Wejście do niej znajduje się od strony de la Reina. Niektórzy uważają ten plac za serce Walencji, ale dla mnie tam było zdecydowanie za głośno, ponieważ dopuszczony jest ruch samochodowy.

Wejście do katedry od strony Placa de la Reina

Jest to katedra poświęcona Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, utrzymana w stylu gotyckim, choć dostrzegłem tam też inne style. Znajdują się tam np. renesansowe freski.

Ołtarz główny

Sama katedra nie wyróżnia się może niczym specjalnym, jeśli chodzi o główną jej część, jednak największy smaczek znajduje się w bocznej kaplicy. Na prawo od wejścia (od placu de la Reina) znajduje się bowiem kaplica, a w niej ołtarz skrywający – jeśli wierzyć podaniom – prawdziwego Św. Graala. Podobno ten datowany na I w. kielich używany był  przez samego Chrystusa podczas ostatniej wieczerzy. Historię św. Graala znajdziecie TUTAJ (j.ang.)

Ołtarz w bocznej kaplicy ze św. Graalem

Św. Graal

Katedra ma wieżę ośmiokątną ozdobioną witrażami, a za jej ołtarzem znajdują się chrześcijańskie relikwie (a konkretnie dłoń). W kaplicy Capilla de San Francisco de Borja (tak, z TYCH Borgiów) znajdują się także dwa obrazy namalowane przez Goyę.

Chrześcijańskie relikwie

ZWIEDZANIE

Poniedziałki, środy i piątki: od 11:30 do 13:00

Czwartki: od 18:00 do 20:00.

Od 1 sierpnia do 15 września katedra otwarta jest tylko w środy i czwartki. 
Nr telefonu: (0034) 96 392 43 02
Email: oficina.pastoral@catedraldevalencia.es

Więcej informacji na stronie www.catedraldevalencia.es

2. Placa de la Virgen

Plac znajduje się tuż za katedrą i od jego strony prowadzi do niej także jedno z wejść (zamknięte). Na placu znajduje się fontanna z leżącym Neptunem, którego otacza osiem kobiet. Z ich dzbanów wylewa się woda, która latem daje przyjemne ochłodzenie. Jest to dzieło Manuela Silvestre Montesinosa.

Fontanna Neptuna

Przy placu znajdują się m.in. katedra, Pałac de la Generalidad Valenciana, Bazylika Matki Boskiej Opuszczonych, a także kawiarenki. Jest tu zdecydowanie spokojniej, niż przy Placa se la Reina, zapewne dlatego, że nie mogą tam poruszać się samochody. Jest natomiast dużo pieszych, którzy zalegają otaczające plac schody, są grajkowie i całkiem ładny widok na otaczające plac budynki.

Widok na plac, fontannę Neptuna i katedrę

3. Ciudad De Las Artes Y Las Ciencias

Miasteczko Sztuki i Nauki znajduje się w południowo-wschodniej części Walencji na skraju otaczających Stare Miasto ogrodów.

Kompleks Sztuki i Nauki, źr.:google.maps

Miasteczko robi wrażenie przede wszystkim dzięki niesamowitej architekturze, utrzymanej w nowoczesnym stylu. Zaprojektowane przez Santiago Calatrava i Felixa Candela przyciąga swoją bielą i otaczającą budynki wodą. To ok. 350 000 m kwadratowych awangardowej przestrzeni, na której znajdują się:

  • L’Hemisferic – planetarium i kino IMAX
  • L’Oceanogràfic – oceanarium (największe w Europie) i delfinarium
  • Palau de les Arts Reina Sofía – opera, teatr i miejsce koncertów
  • Museu de les Ciències  – Muzeum Nauki z możliwością interaktywnej nauki
  • L’Umbracle – wielopoziomowy parking samochodowy, na dachu którego znajdują się palmy i inne rośliny.

Sprawdź ceny:

 

Źródło: cac.es

Więcej na stronie kompleksu.

4. Torres de Serranos

Brama miasta, znajdująca się w północnej części starego miasta. Obie wieże pochodzą z XIV w i udostępnione są do zwiedzania (2e).

Dwie wieże widziane z obu stron

5. Ogrody Turii

Absolutnie magiczne miejsce, będące odskocznią od dużego miasta. Są dla Walencji tym, czym Hyde Park dla Londynu czy Central Park dla Nowego Jorku. Otaczają stare miasto od północno-wschodniej strony. To miejsce spotkań ludzi, chcących odetchnąć od zgiełku miasta. Tutaj także mieszkańcy Walencji trenują, jeżdżą na rowerach, grają w piłkę, ćwiczą i piknikują. W ogrodach znajduje się dużo roślin i drzew, można odpocząć, zażyć kąpieli słonecznej, albo schować się w cieniu drzew mandarynkowych.

6. Estadio Mestalla

Idealne miejsce dla fanów piłki nożnej. Stadion znajduje się na wschód od starego miasta i wciśnięty jest między wieżowce. Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Hiszpanii.

TOUR

Bilety kosztują 10,80 e (zniżkowe 8,30e). Można je kupić np. przy wejściu nr 3.

Więcej info na temat stadionu TUTAJ.

7. Playa del Cabanyal

Znajdująca się niedaleko Playa Malva Rosa szeroka piaszczysta plaża. Można do niej dojechać metrem (linia nr 4, stacja: Les Arenes), albo przejść się piechotką (ok. 5km w jedną stronę od Starego Miasta). Idąc będziecie mijać dzielnice biedoty, usytuowane przy samym morzu, ale tuż za nimi wyłoni się plaża. Znajdują się przy niej siłownie na świeżym powietrzu, Centrum Kultury czy Marina Beach Club.

 

8. La Porta de la Mar

Czyli swoisty łuk triumfalny. Znajduje się on na – nomen omen – Placa de la Porta del Mar, w centrum ronda, po którym poruszają się samochody.

 

9. Placa del Ayuntamiento, czyli Plac Ratuszowy

To największy plac w Walencji, przy którym znajduje się barokowy City Hall, fontanna, budynek poczty, a także dużo przestrzeni. Zatłoczony w dzień, nocą robi niesamowite wrażenie.

 

10. Uliczki Walencji

Po prostu. Polecam pobłądzić uliczkami tego miasta, ponieważ w najmniej oczekiwanej chwili może się zza rogu wyłonić ciekawa budowla czy uroczy plac.

Wszyscy polecają Mercado Central, ale mnie to miejsce rozczarowało. To po prostu targ, nic więcej. Natomiast znajdujący się tuż obok kościół wprawia w zachwyt.

Jest to także miasto pełne ciekawych muraliów, które poznać można wędrując bez konkretnego celu, w najróżniejszych zakamarkach.

Walencja to miasto, które trzeba po prostu poczuć. Można po nim poruszać się komunikacją miejską, autobusami czy metrem, ja jednak swobodnie przemieszczałem się piechotką. Tutaj nawet godzinny spacer w jedną stronę to garść niesamowitych doznań architektonicznych.

METRO

Jest dziewięć linii, każda oznaczona innym kolorem. Linia nr 4 porusza się na powierzchni i przypomina bardziej tramwaj (dojechać nią można np. na plażę). Są różne rodzaje biletów, a ceny zaczynają się od 1,50e (2018).

www.metrovalencia.es

Aktualne ceny TUTAJ (j.ang.)

Stacje metra oznaczone są czerwoną literą „m”.

ROWER

Można także wypożyczyć rower w jednej z licznych wypożyczalni. Średnia cena: 9e za dzień, 14e za dwa dni. Jako piesi musicie uważać nie tylko na samochody, ale także właśnie na rowery, gdyż obfita ilość ścieżek rowerowych sprawia, że rowerzyści śmigają wszędzie.

Dojazd z każdej stacji można sprawdzić TUTAJ.


Comments are Closed

© 2023: Polak w podróży | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress