Co zobaczyć w Klasztorze w Karshy? (Karsha Gompa, Himalaje)

Klasztor w Karshy (Karsha Gompa/Kursha Gompa/Karsha Chamspaling) to buddyjski klasztor w dolinie Padum w regionie Zanskar, w stanie Jammu i Kaszmir, w północnych Indiach.

U jego podnóża płynie rzeka Doda, wypływająca ze źródła na lodowcu Drang Drung w Pensi La (4400 m.n.p.m.).

To największy i podobno najważniejszy klasztor w rejonie Zanskar. Znajduje się na skałach i prowadzi do niego albo strome podejście, a właściwie po jednym takim skalnym podejściu z dwóch stron klasztoru, albo szersza droga.

Założony został przez Phagspa Shesrab, pod Zakonem Gelugpy lub Zakonu Żółtego Kapelusza. Przypisuje się go Padmasambhawie, czyli „Urodzonemu z Lotosu”, który znany też jest pod nazwą Guru Rinpocze. Był on buddyjskim mistrzem z VIII w., który czczony jest jako drugi Budda w Nepalu, Bhutanie czy Tybecie.

Teraz klasztor znajduje się pod kontrolą młodszego brata Dalaj Lamy. Czci się tutaj obu, o czym przypomina postawione w widocznym miejscu zdjęcie Dalaj Lamy. Znajdują się w nim także kości Dordże Rinczena, które traktuje się jak relikwie. (patrz niżej)

Podobno mieszka w nim 100 mnichów, ale gdy zostaliśmy zaproszeni na posiłek, w sali znajdowało się kilkudziesięciu mnichów w różnym wieku.

Części klasztoru

Brama wejściowa

Awalokiteśwara, Chuk-shik-jal

zawiera malowidła ścienne, które zdają się kojarzyć ją z epoką Rinczen Zangpo (958-1055). Część z nich została namalowana przez Lamę Dzadpa Dordże. Przedstawiają one głównie sceny z życia Buddy, ale nie znam mitologii buddyjskiej na tyle, by rozpoznać inne postaci i historie z nimi związane.

Dukhang Yokma

główna sala modlitewna Karshy Gompy. Uległa zniszczeniu w 2009 r., ale dzięki temu odkryto zmumifikowane ciało XIV-wiecznego założyciela klasztoru, Lobona-Dode Rinczena. Od tego czasu zaczęto je traktować jak relikwie. Samą salę z kolei odbudowano według pierwotnego planu. Znajdują się w niej malowidła ścienne, a także posągi i inne przedmioty związane z historią klasztoru.

Zobacz film:

Biblioteka

skrywa wiele pism, wciśniętych między drewniane okładki i schowanych w małych wnękach.

Ozdobne stele

znajdują się na terenie całego klasztoru. Kapitele ozdabiane motywami kwietnymi, albo mitologicznymi.

Odbywa się tam festiwal związany ze świętem Gustor (Karsha-Spituk Gustor), obchodzony między 26 a 29 dniem szóstego miesiąca tybetańskiego kalendarza, co przypada jakoś w styczniu. Przez dwa dni świętuje się zwycięstwo dobra nad złem. Nie załapaliśmy się na ten festiwal, gdyż przybyliśmy kilka dni po nim. Podobno podczas festiwalu są uroczyste tańce w maskach, wykonywane przez lamów. Maski reprezentują opiekunów, demony, bogów i boginie.

Klasztor ma także pomieszczenia dla mnichów, sale niedostępne dla turystów, place i przejścia.

Z różnych pomieszczeń klasztoru rozpościera się cudowny widok  na okalające dolinę pięciotysięczniki.

Skąd zacząć zwiedzanie?

Klasztor można zwiedzać rezydując albo w wiosce Karsha, jak my, albo w miejscowości Padum, która uznawana jest za miasto. I faktycznie, znajduje się tam dosyć duża ulica, jest szkoła, apteka i miejsce przypominające pocztę (można nadać wiadomość i zadzwonić).

To dobry punkt wypadowy w okoliczne góry, do klasztorów, ale także na… rafting po rzece Zanskar. Z oferty, którą przeczytałem wynika, że trwa on 4-5h po rzece Zanskar, bo do przepłynięcia jest ok. 30 km. My po niej dotarliśmy tutaj, pokryta była w wielu miejscach całkowicie lodem, więc zapewne rafting odbywa się tylko wiosną. Początek spływu jest w Remali, a kończy właśnie w Karshy.

Ile to kosztuje?

Właściwie to nie ma ustalonego cennika, ani żadnych biletów. Za zwiedzanie daje się „co łaska”. My daliśmy po 100 rupii od głowy.

UWAGA!
Od listopada do maja Dolina Zanskar uważana jest za zamkniętą, ponieważ są obfite opady śniegu, droga nieprzejezdna, a rzeki zamarznięte. Dotrzeć tam można tak, jak my – czyli po lodzie rzeki Zanskar, np. od strony Leh. Ale trwa to kilka dobrych dni.

Relacja z wizyty  na moim blogu:

Klasztor Karsha i duchowa gościnność

Przeczytaj o miejscowości LEH

Leh – co zobaczyć w Małym Tybecie? 8 miejsc

Informacje o lotnisku w LEH

Lotnisko w Leh – Kushok Bakula Rimpochee (IATA: IXL, ICAO: VILH)

Informacje wstępne przed wylotem do Indii

Indie – co trzeba wiedzieć przed wylotem?

Bibliografia:

  • „Padmasambhava”. Encyclopædia Britannica. Retrieved 5 October 2015
  • Buddhist-temples.com
  • https://www.lonelyplanet.com/india/karsha/attractions/dukhang-yokma/a/poi-sig/1545675/1336030
  • https://www.lehladakhindia.com/karsha/

© 2023: Polak w podróży | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress