Tibidabo, Barcelona, Hiszpania

Tibidabo to przepiękne miejsce, które trzeba odwiedzić. Miałem okazję być tam kilka razy, zarówno w dzień, jak i w nocy. Widok na oświetloną w dole Barcelonę zapiera dech w piersiach.

Poza tym w nocy jest spokojnie. Nie to, co w dzień. Ktoś, kto opisał to miejsce jako ucieczkę od gwaru Barcelony chyba nigdy tu nie był. Joey też nie miał pojęcia o czym mówi. Gwar, dzieciory i tłumy. Ale jaki zacny widok!

Nazwa podobno pochodzi od słów Ewangelii św. Łukasza: „… et ait ei tibi dabo potestatem hanc universam et gloriam illorum quia mihi tradita sunt et cui volo do illa”, co oznacza – „Cała ta moc daję tobie i chwałę ich, bo to mi jest dane; komuś, kogo zechcę, dam”. Mówiąc wprost: nazwa oznacza „Tobie daję”.

  • wysokość: 512 m
  • na szczycie znajduje się kościół Sagrat Cor, wieża telekomunikacyjna Torre de Collserola oraz park rozrywki Amusement Park
  • na szczycie kościoła znajduje się rzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa, można pod nią wjechać windą za 2e. Widok z góry oszałamiający. Przypomniała mi mniejszą wersję Chrystusa z Rio de Janeiro, ale zdecydowanie mniej miejsca wokół niej

Na szczyt można się dostać wchodząc piechotką, albo podjeżdżając tramwajem, zwanym Tramvia Blau.

Ponieważ jestem łazikiem za każdym razem wybierałem dojazd do stacji metra Penitents, a potem z buta na sam szczyt. W zależności od tego, które podejście wybierzemy (od wschodu czy zachodu) czeka nas ok. 1,5h spaceru z wyłaniającymi się stopniowo widokami (można zahaczyć o takie punkty widokowe, jak Mirador Bombers, Observatori Fabra czy Funicular del Tibidabo).
Można także dojechać do górnej stacji kolejki Vallvidrera busikiem, ale nie korzystałem, więc nie wiem ile to kosztuje.

Ceny parku rozrywki:
Tibidabo Amusement Park – 28,50 e
(zawiera wszystkie przejazdy, występy i atrakcje parku)
dzieciaki poniżej 90 cm – 0 e
osoby powyżej 60 lat – 10 e (z przejażdżkami) lub 0 e – za sam wstęp na teren parku (bez przejażdżek)

Kościół na szczycie otwarty jest dla zwiedzających za darmo, ale wjazd pod figurę Chrystusa płatny 2e.


Comments are Closed

© 2023: Polak w podróży | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress