10 miejsc, które warto zobaczyć w Gironie

Girona jest jednym z tych miasteczek, które padły ofiarą sąsiedztwa lotniska. Większość bowiem podróżujących wsiada przy lotniskowym terminalu do autobusów jadących na Costa Brava lub do Barcelony. Ja postanowiłem zatrzymać się tam na trzy dni i nie żałuję. Choć mówiąc szczerze jest to na tyle małe miasteczko, że dwa dni w zupełności wystarczą.

Co zobaczyć w Gironie?

1. Pont de Pedra

Właściwie sam most de Pedra nie jest zbyt atrakcyjnym miejscem, ale widok z niego na kolorowe domki nad rzeką Onyar – przepiękny (Cases del Onyar). Ściśnięte budynki unoszą się nad wodą, a w pełnym słońcu mienią się paletą barw. Ten most jest niejako bramą do starówki (która jest naszym punktem numer dwa), choć większość zaczyna swoją wędrówkę od Palca de Catalunya.

2. Starówka
Starówka to dosyć duże słowo, ale obejmuje ona stosunkowo mały teren, który spokojnie zrobimy tempem spacerowym. Polecam zagubić się w wąskich uliczkach starego miasta, nie patrzeć na mapy, tylko wędrować i podziwiać. W gorące dni wąskie uliczki zapewniają chłodzący cień, co może być ogromną ulgą. Tylko wędrując w ten sposób odnajdziecie anonimowe dla was schodki, uliczki, okna i budynki.

3. Katedra

Gdy stanie się przed katedrą od Career de la Forca pred nami w swoim majestacie pojawi się górująca na schodach duża bryła architektoniczna. Budowana przed kilka wieków świątynia osiągnęła rekord, ponieważ ma największą na świecie (niecałe 23m) gotycką nawę. Wchodząc monumentalnymi schodami można przejść na prawą jej część, gdzie czeka na nas drugie wejście z bogato zdobionym portalem oraz muzeum wraz ze skarbcem (Museu Tresor de la Catedral). Z górnej części schodów pojawia się już widok na okoliczne góry, choć jeszcze zakrywane częściowo przez dachy budynków.

To właśnie na schodach przed katedrą kręcono m.in. „Grę o tron”.
Przeczytaj o tym klikając TUTAJ.

Więcej o katedrze przeczytasz TUTAJ.

4. Sant Pere de Galligants

To średniowieczny budynek, w którym dziś mieści się muzeum archeologiczne. Bardzo ładnie prezentuje się z murów otaczających miasto. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

 

5. Mury miejskie

Ciągnące się od wschodniej części miasta stare mury otaczają znaczną jego część. Można się nimi przespacerować podziwiając nie tylko widok na miasto, ale także na bardziej odległe tereny, w tym scalające widnokrąg góry. Sama trasa ma ponad kilometr długości i zaczyna się niedaleko uniwersytetu (Facultat de Lletres Universitat de Girona).

 

6. Ogrody miejskie

Jest ich w mieście kilka, ale nie wszystkie mi się podobały (najbardziej rozczarował mnie park de la Devesa). Jednak niedaleko murów miejskich można zobaczyć piękne rośliny, kryjące się w półcieniu średniowiecznych murów. Błądząc po tych ogrodach możecie spotkać małe ruiny budowli, a nawet sceny teatralnej.

7. Sant Feliu

Kościółek z interesującym portalem wejściowym i prowadzącymi do niego schodami. Widoczny jest z wielu punktów Girony. Tuż przy nim znajdują się urokliwe kawiarnie.

Więcej o tym miejscu przeczytasz TUTAJ.

8. Pozostałości arabskie

W kilku punktach miasta odnajdziecie ślady pobytu przybywających od południa Berberów i Arabów z Maroka i Algierii. Przy Carrer del Rei Ferran el Catolic odnajdziecie Łaźnie Arabskie (więcej informacji TUTAJ).

9. Obrzeża miasteczka

Spacerując bez celu po Gironie wyszedłem poza starówkę, minąłem ogrody i mury miejskie i powoli zacząłem piąć się w górę dosyć stromym podejściem. Właściwie to nie wiedziałem dokąd idę, ale była ścieżka – to szedłem. Bo po co nie iść, jak można iść?
I doszedłem do urokliwego miejsca, gdzie nie było nikogo: trawiasta przestrzeń z kaktusami, widokiem na katedrę i pobliskie Pireneje Katalońskie. Pełne słońce, rzadki cień, dużo wody – i niesamowita cisza, przerywana tylko dźwiękiem owadów.
Regeneracja.

10. Placa de la Independencia

Mały placyk po zachodniej części rzeki, otoczony ciasnymi kamienicami, które jednak tworzą specyficzny klimat. Mała fontanna, ujście wody pitnej i urokliwe kawiarenki.


Comments are Closed

© 2023: Polak w podróży | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress