Parque Lage, Rio de Janeiro, Brazylia

To publiczny park w Rio de Janero, pełna jego nazwa brzmi Parque Enrique Lage. Leży w dzielnicy Jardim Botânico u podnóża Corcovado i właśnie stamtąd zaczyna się szlak pod Chrystusa.

Szlak może być dosyć wymagający dla mniej wprawionych łazików. Więcej o nim piszę tutaj:

Corcovado na nogach – opis podejścia i informacje praktyczne

Natomiast sam park jest dosyć ciekawy.

Z centrum Botafogo szedłem piechotką ponad godzinę, wzdłuż ruchliwej trasy. Wejście rozpoczyna się od szerokiego traktu, prowadzącego do pierwszej budowli.

Raczej nie przepadam za takimi parkami, bo drzewa jakie są każdy widzi. Ale tam jest nieco inaczej: fantazyjne korzenie drzew potrafią uruchomić wyobraźnię.

Bujna roślinność subtropikalnego lasu gęsto porasta duży teren parku, dając upragniony cień. Jednocześnie jest schronieniem dla dziko żyjących małp i innych wydających szemrane odgłosy zwierząt. Można poczuć się jak w dżungli, zwłaszcza, że błądząc po licznych uliczkach parkowych natrafić można na porośnięte roślinnością ruiny budynków i mostów.

Na niektóre z nich można wejść, będąc bliżej konarów drzew.

W parku znajdują się także sztuczne jeziorka i jaskinie. Nie do końca są zadbane, ale w labirynciku sztucznych podziemi aż miło pobłądzić.

W centrum parku znajduje się rezydencja przemysłowca Enrique Lage i jego żony, piosenkarki Gabrielli Besanzoni. To od jego nazwiska wzięła się nazwa parku. Wcześniej z kolei należała ona do włoskiego architekta Mario Vodrela.

Teraz w budynku tym mieści się kawiarnia, a także Escola de Artes Visuais do Parque Lage (Szkoła Sztuk Wizualnych Parque Lage).

Doskonale z niej widać wysoką skałę Corcovado.

 

W 2003 roku Pharell Williams i Snoop Dogg nakręcili tam teledysk do piosenki „Beautiful”, o czym więcej napiszę niebawem tutaj:

 


Comments are Closed

© 2023: Polak w podróży | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress