Plac Fryderyka Szopena – co nasz kompozytor robił na Majorce?

W centrum Palmy znajduje się Placa de F. Chopin, usytuowany koło kościoła de Sant Nicolau. To nic niesamowitego, że ulice i place nazywa się nazwiskami znanych w świecie osób, jednak związki Fryderyka Szopena z Majorką istnieją. Jakie to związki?

Fryderyk Szopen przybył na Majorkę wraz ze swoją kochanką George Sand i jej dziećmi. Zamieszkali wtedy w Palmie, jednak para nie spotkała się z miłym przyjęciem miejscowych i przeprowadzili się do Valldemossa na południowym zachodzie wyspy. Tuż po przeprowadzce mieszkańcy Palmy spalili cały dobytek i wszystkie pozostawione przez parę rzeczy w obawie przed gruźlicą.

W Villdemossa Szopen i Sand spędzili całą zimę. Nasz kompozytor dużo chorował, jednak udało mu się skomponować kilka utworów.

Dziś w budynku, w którym mieszkali kochankowie, znajduje się muzeum poświęcone Szopenowi i poza listami, rękopisami i innymi eksponatami można tam zobaczyć… pukiel włosów Szopena. Jest to drugie na świecie pod względem wielkości muzeum Szopena, po tym w Warszawie.

Do dziś odbywa się tam także Festiwal Szopenowski.


Comments are Closed

© 2023: Polak w podróży | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress