W centrum Tirany, przy ulicy Rruga 28 Nëntori, stoi mały, ale niezwykle interesujący zabytek – Grobowiec Kaplana Paszy. To miejsce pełne historii i tajemnic. Według przewodników ma przyciągać turystów z całego świata, ale nie jestem tego taki pewien. Wiele osób po prostu przechodzi obok niego, nie zawracając sobie głowy istotą tego zabytku.
Kiedyś było to miejsce pochówku Kaplana Paszy, jednego z władców Tirany na początku XIX wieku. Jednak jego szczątki zostały później przeniesione do Stambułu. Grobowiec został wzniesiony w latach 20. XIX wieku jako część kompleksu grobowego meczetu Sulejmana Paszy. Niestety, podczas II wojny światowej, w wyniku bombardowań, meczet oraz pozostałe grobowce zostały zniszczone.
Dzięki ustawie nr 609 z 1948 roku, Grobowiec Kaplana Paszy został uznany za zabytek kultury I kategorii. Ośmioboczna konstrukcja składa się z kamiennych kolumn połączonych łukami, zdobiona jest płaskorzeźbami z motywami roślinnymi. Obecnie mauzoleum jest niezadaszone, ale istnieje przypuszczenie, że kiedyś było nakryte dachem.
Obok grobowca znajduje się budynek TID Tower, który mieści Hotel Plaza Tirana. Grobowiec otacza i częściowo nakrywa łukowata ściana tego budynku, co dodaje mu jeszcze więcej uroku i tajemniczości. Wygląda to całkiem dziwnie, ale interesująco. W sumie najczęściej to, co dziwne jest interesujące.