To miejsce, które nie tylko odkrywa nam historię życia i działalności Matki Teresy, ale także przenosi nas w czasie do początków XX wieku.
Muzeum zostało otwarte w 2009 roku i od tego czasu przyciąga setki tysięcy zwiedzających rocznie. Tutaj możemy zobaczyć nie tylko pamiątki związane z Matką Teresą, takie jak jej charakterystyczny biały sari z niebieskimi paskami czy habit Misjonarek Miłości, ale także dokumenty, takie jak jej akt chrztu czy kopię Nagrody Nobla, którą otrzymała w 1979 roku. No właśnie – kopię. Będąc tu miałem wrażenie, że wiele eksponatów jest wystawionych na wyrost, aby zapełnić dom możliwie największą ilością pierdółek.

W galerii muzeum możemy podziwiać fotografie ze starego Skopje oraz rzeczy codziennego użytku z tamtych czasów, które pokazują nam mieszankę kultur wschodnich i zachodnich, charakterystyczną dla Bałkanów. Cała ekspozycja prowadzi nas przez życie Matki Teresy, od dzieciństwa w Skopje, przez lata spędzone jako Misjonarka Miłości, aż po jej śmierć i beatyfikację.

W podziemnej części muzeum znajduje się centrum multimedialne, gdzie odbywają się projekcje, wystawy i projekty edukacyjne związane z życiem i działalnością humanitarną Matki Teresy. Natomiast powyżej galerii znajduje się mała kaplica, gdzie odprawiane są msze ku czci Matki Teresy, a także prezentowane są relikwie z nią związane.

Natomiast prawdziwy dom Matki Teresy stał znacznie bliżej centrum. Dziś znajduje się tam tylko kawałek ruin oraz tablica pamiątkowa, a nad nim góruje dumnie neon Coca Coli.