Cerkiew św. Aleksandra Newskiego w Belgradzie to niezwykłe miejsce, które powstało z myślą o rosyjskiej społeczności w dzielnicy. Choć budowa trwała długo i była przerywana przez różne wydarzenia historyczne, ostatecznie udało się wznieść tę piękną świątynię w latach 1928–1929.

Projekt cerkwi autorstwa Jelisavety Načić jest dosyć prosty, ale co za wnętrza! W świątyni byłem sam. Te niezwykle pastelowe ściany wyglądają jak kolorowanki dziecięce. Tak zupełnie inne od katolickich kościołów. Freski te namalowano jednak dopiero w latach 70. ubiegłego wieku.

Podobno ikony na ikonostasie oraz osobny wizerunek patrona świątyni są dziełem znanego polskiego malarza Jana Matejki. Ale gdzie „Bitwa pod Grunwaldem”, a gdzie obraz patrona świątyni!

W cerkwi znajdują się także tablice pamiątkowe ku czci żołnierzy rosyjskich poległych w różnych konfliktach, a także popiersia króla Aleksandra I i cara Mikołaja II.

To magiczne miejsce, które zachwyca swoją historią i pięknem. Gdy staniesz w jej wnętrzu, poczujesz niezwykłą atmosferę i spokój. Polecam. Najczęściej jest pusto.