Kamienny Most w Skopje niczym zszywacz łączy dwie zupełnie różne części miasta: Plac Macedonii ze Starym Bazaarem, co sprawia, że jest ważnym punktem na mapie miasta. Ale ale – to ne tylko zwykłe połączenie starej i nowej części miasta. To prawdziwe dzieło sztuki z czasów osmańskich. Zbudowany z solidnych kamieni, wsparty na mocnych kolumnach i 12 półokrągłych łukach. Ma aż 214 metrów długości i 6 metrów szerokości!
Kiedy tylko zobaczyłem Kamienny Most w Skopje, od razu poczułem dreszcz emocji. Ten potężny most nie tylko imponuje swoją architekturą, ale ma też swoją mroczną historię. Kiedyś był nawet miejscem egzekucji! Ale teraz to już tylko ciekawostka historyczna, bo teraz most przyciąga turystów swoim pięknem i niezwykłą atmosferą.
Dziś jest symbolem Skopje i głównym elementem herbu miasta.
Zbudowany przez sułtana Mehmeda Zdobywcę, most jest także nazywany Mostem Dušana, na cześć cesarza Serbii Stefana Dušana. To naprawdę magiczne miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Skopje. Często rozkładają się na nim grajkowie lub dzieciaki bijące w bębny. Po obu jego stronach.
Trochę historii
Kamienny Most został zbudowany na rzymskich fundamentach podczas panowania sułtana Mehmeda II Zdobywcy między 1451 a 1469 rokiem. Większość mostu pochodzi z okresu osmańskiego i był wielokrotnie naprawiany po uszkodzeniach, na przykład po trzęsieniu ziemi w 1555 roku.
Po drugiej wojnie bałkańskiej Serbia zdobyła nowe terytoria w Macedonii i zaczęła niszczyć budynki osmańskie. Most w Skopje był jednym z obiektów, które udało się uratować, gdy brytyjscy konsulowie przekonali dowódców serbskich, że datuje się on jeszcze z czasów imperium Stefana Dušana.
W czasie II wojny światowej Niemcy umieścili ładunki wybuchowe na moście, ale dzięki interwencji mieszkańców udało się go ocalić. Ostatnia rekonstrukcja mostu rozpoczęła się w 1994 roku i trwała siedem lat. W XXI wieku Kamenny Most nadal dzieli Skopje na dwie części, symbolizując kontrasty miasta. Wystarczy przejść na jego drugą stronę (obojętnie z której) i od razu wchodzi się w zupełnie inny świat.